خانه > Uncategorized > کمک پناهنده‌ها به اقتصاد اروپا

کمک پناهنده‌ها به اقتصاد اروپا

پناهنده‌های اروپایی دو برابر آنچه برایشان هزینه می‌شود را برمیگردانند

مقدمه: آمارها نشان میدهد بی‌مکانی اجباری در سال ۲۰۱۵ بر ۶۵ میلیون نفر تاثیر گذاشته است. اغلب این افراد در کشورهای درحال توسعه زندگی می‌کرند. افراد این آمار شامل پناهجویان (asylum seekers)، پناهنده‌ها (refugees) و تمامی افرادی است که به هر دلیل درون مرزهای کشور خود بی‌مکان شده و مجبور به جابه‌جایی شده‌اند.

جنگ و نابرابری اقتصادی حاصل از اقتصاد جهانی روزانه بر شما پناهجویانی که برای زندگی بهتر خانه‌های خود را ترک می‌کنند می‌افزاید و واکنش‌ دولت‌ها از سرکوب (استرالیا) تا معاملات اقتصادی (اتحادیه اروپا) و کمک‌های خیریه است. افکار عمومی نیز غالبا تحت تاثیر برداشت‌های رایج که بعضا کمتر مبتنی بر حقایق‌اند قرار می‌گیرد مثلا اینکه پناهنده‌ها برای کشور میزبان هزینه‌اند و چرا باید در شرایط بد اقتصادی درها را باز کرد؟ فریب افکار عمومی از سویی و بی‌خبری از سویی دیگر آنقدر آش شوری شد که توانست در صدر شعارهای کمپین خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا قرار گیرد.

گزارش زیر از جمله مواردی است که تندروها تمایل به نادیده‌گرفتنش دارند چرا که می‌گوید اگر به انسانیت هم فکر نمی‌کنید حساب کتاب اقتصادی نشان میدهد پذیرش پناهنده به نفع اروپاست. این قاعده احتمالا برای استرالیا نیز که غیرانسانی‌ترین شرایط را در بین کشورهای توسعه‌یافته برای پناهجویان ایجاد کرده صادق است، موضوعی که کم و بیش این روزها در محور بحث‌های انتخاباتی شنیده می‌شود و هر دو حزب بزرگ این کشور (ائتلاف ملی-لیبرال و کارگر) نظر اکثریت جامعه مبنی بر تعطیلی کمپ‌های برون‌مرزی را نادیده می‌گیرند.

***

نویسنده: پاتریک کینگزلی

بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها و تحقیقاتی که درباره حضور پناهنده‌ها در اروپا منتشر شده، پناهنده‌هایی که سال گذشته وارد اروپا شده‌اند می‌توانند تا دو برابر هزینه‌‌ای که برایشان شده را در عرض ۵ سال به اقتصاد اروپا برگردانند.

فیلیپ لگرین، مشاور اقتصادی پیشین کمیسیون اروپایی، معتقد است حضور پناهنده‌ها شغل‌های بیشتری ایجاد می‌کند، تقاضای خدمات و محصولات را افزایش می‌دهد و فقدان نیروی کار در اروپا را برطرف میکند و این مهم به دولت کمک میکند تا سرمایه‌گذاری کمتری در بیمه‌های بیکاری و خدمات عمومی انجام دهد. وی همچنین با اشاره به تحقیقات اقتصاددان کار می‌گوید بسیار بعید است که پناهنده‌ها موجب کاهش حقوق و افزایش بیکاری کارگران بومی شوند.

نکته مهم در گفته‌های او آن است که هرچند بر اساس محاسبات انجام شده جذب پناهنده‌ها تا ۶۹ میلیارد یورو بدهی عمومی را بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ افزایش می‌دهد، اما در همین زمان فعالیت اقتصادی همین پناهنده‌ها موجب رشد تولید ناخالص داخلی تا ۱۲۶ میلیارد یورو می‌شوند، نسبتی حدود دو برابر هزینه‌های انجام شده.

بنیاد تنت (Tent) سازمانی غیردولتی که هدف آن کمک به انسانهای بی‌مکان‌شده (displaced) و ایجاد شبکه‌های اقتصادی است در گزارش اخیر خود اعلام می‌کند که «یک یورو سرمایه‌گذاری در پذیرش پناهنده‌ها موجب ۲ یورو سود در عرض ۵ سال می‌شود.»

بسیاری معتقدند که روشنگری‌های لگرین در مورد آمار و پیش‌بینی‌های مرتبط با پناهنده‌ها موجب افزایش آگاهی عمومی نسبت به این مسئله میشود.

«مهمترین سوء‌برداشت افکار عمومی این است که پناهنده‌ها مانع‌اند و این سوء‌برداشت حتی بین آنهایی که معتقدند باید اجازه ورود به پناهنده‌ها داده شود نیز متداول است، آنها فکر می‌کنند که ورود پناهنده‌ها به کشور هزینه‌زاست اما از آنجا که اخلاقا کار درستی است باید انجام شود. اما این ایده نادرستی است. درست است که انگیزه اولیه پذیرش پناهنده‌ها آن است که آنها انسان‌هایی هستند که از مرگ گریخته‌اند، اما به محض ورود می‌توانند به اقتصاد کمک کنند.» در حالی که جذب آنها موجب فشار کوتاه‌مدتی بر هزینه‌های عمومی می‌شود با این حال در همان کوتاه مدت هم تقاضای اقتصادی را افزایش می‌دهند که محرک پولی خوبی برای تقاضای پایین محصولات و خدمات است. در بلند مدت نیز مستمرا بر درآمدزایی از طریق دریافت مالیات و ایجاد شغل کمک خواهند کرد.

بر اساس گزارش مزبور «به زبان ساده شرایط بازار کار اینطور نیست که تعداد محدودی کار وجود داشته باشد که این کارها در جامعه پراکنده شده‌اند. پناهنده‌هایی که سر کار می‌روند خودشان همان شغل‌ها را ایجاد کرده‌اند. هنگامی که حقوقشان را خرج می‌کنند، برای مردمی که محصولات و خدمات مورد نیاز آنها را تامین میکنند تقاضا ایجاد می‌کنند. آنها همچنین برای مجموعه بیشتری از افراد نیز کار ایجاد می‌کنند. مثلا پناهنده‌هایی که کارگر ساختمانی می‌شوند برای سرپرستان کارگران ساختمانی یا بازار مسکن شغل ایجاد می‌کنند.»

لگرین همچنین بر نقش مهم پناهنده‌ها بر چالش قریب‌الوقوع جمعیت‌شناختی اروپا اشاره می‌کند. «تغییرات جمعیت‌شناختی در آلمان کاملا مشهود است. بدون پناهنده‌ها تا سال ۲۰۳۰ جمعیت آماده به کار این کشور به یک ششم امروز یعنی ۸/۷ میلیون نفر می‌رسد، در حالی که جمعیت سالمندان بیش از ۱/۴ افزایش یافته به ۴/۷ میلیون نفر می‌رسد.» از این رو وی پیشنهاد می‌کند که پذیرش پناهنده‌های جوان می‌تواند به پرداختی‌های روزافزون جمعیت سالمند این کشور کمک کند.

لگرین برای پشتیبانی از استدلال خود به مثالهای تاریخی سازماندهی بزرگ پناهنده‌ها در تاریخ اشاره می‌کند، مشخصا ساماندهی ۸۰۰ هزار نفر پناهنده در آمریکا بعد از جنگ ویتنام، که یکی از بزرگترین‌ها در تاریخ بوده‌است. هرچند پناهنده‌های ویتنامی در ابتدا بر هزینه‌های دولت افزودند اما بعد از گذشته چند دهه آمار نشان میدهد که ویتنامی-آمریکایی‌ها درامد و نرخ اشتغال بهتری از متولدین آمریکا دارند.

با این حال لگرین هشدار میدهد که «تاثیر مثبت اقتصادی حضور پناهنده‌ها در کشورهای میزبان اگر همراه با سیاستهای جذب سریع ایشان در محیط کار نشود می‌تواند متوقف شود.» وی معتقد است پناهجویان مادامی که درخواست‌شان در حال بررسی است نیز باید اجازه کار داشته باشند. آنها همچنین باید هرچه سریع‌تر وارد کلاس آموزش زبان شوند و در خانه‌هایی ساکن شوند که در اطرافش موقعیت کاری فراوان است نه محله‌ها و خانه‌های ارزان‌قیمت. مقامات اداری کشورها نیز باید فرآیند کسب گواهینامه‌های آموزشی را تسریع کنند، لگرین به تاخیر دولت سوئد در خصوص ارزشیابی مدارک داروسازهای سوری اشاره می‌کند که موجب کاهش نیروی کار در این بخش از اقتصاد کشور شد.

دسترسی سریع به بازار کار «تکیه پناهنده‌ها به کمک‌های دولتی را کم می‌کند، باعث حضور و فعالیت‌ها آنها در عرصه اقتصاد از طریق کار و پرداخت مالیات می‌شود، به آنها کمک می‌کند تا در کشور میزبان سریعتر جا بیفتند و احتمال حاشیه‌نشینی آنها در بازار کار و جامعه را کاهش می‌دهد.»

منبع: گاردین

منتشر شده در زمانه

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: