خانه > موسیقی > گزارشی از شب اول کنسرت باب دیلن در ملبورن

گزارشی از شب اول کنسرت باب دیلن در ملبورن

از قطار که پیاده می‌شدی سمت راست خیابان نئون‌های سالن پالیس مشخص بود. چهار صف جلو درب‌های سالن تشکیل شده و عده‌ای مردد بودند که باید در صف

عکس قدیمی است اما شمایل ایشان به همین صورت بود

عکس قدیمی است اما شمایل ایشان به همین صورت بود

رفت یا نه. هنوز ۵۰ دقیقه به شروع برنامه و ۲۰ دقیقه به باز شدن درها مانده بود.

«لونا پارک» مجاور گلستانه‌ای بود که بوی علفی هم از آن می‌آمد. جوان‌های قدیم و آنها که احتمالن روزگاری را با باب دیلن گذرانده‌اند اکثریت حاضرین بودند و شوخی‌های چت شدن (stoned) در صف شنیده می‌شد و خب خیلی بیراه هم نبود که در میان‌برنامه اغلب بستنی می‌خوردند آن هم در این هوای سرد.
خانمی هر ۵ دقیقه یکبار اعلام می‌کرد که مشروب‌تان را داخل نبرید، همین‌جا بخورید تموم شه. آرتیست هم گفته عکس و فیلم نگیرید. و اینکه باب دیلن ۸ به روی صحنه خواهد رفت.

در شب تولد ۶۶ سالگی رابرت پلنت، باب دیلن ۷۳ ساله بعد از ۳ سال به ملبورن آمده بود تا ۳۰۴امین کنسرت خود بعد از آخرین باری که در ملبورن بوده یعنی ۲۱ آوریل ۲۰۱۱ را برگزار کند. تبعن این دو واقعه هیچ ربطی بهم ندارند. اما از آنجا که ما همیشه در مسیر خطیر زندگی در حال انتخاب هستیم و درباره‌ی آزادی اراده می‌توانیم هی خودمان را در برخی جاها قلقلک بدهیم در صف که ایستاده بودم و جریان باد را روی صورت خود حس می‌کردم به این همزمانی اندیشیدم که اگر این دو بزرگوار همزمان کنسرت داشتن من که پول نداشتم هر دو را انتخاب کنم کدام یک را می‌رفتم و بعد فکر کردم حالا که ندارند! در همین حال از پشت یک نفر را دیدم که با خودم گفت به! چه جالب! مارک نافلر هم آمد. عجب مبارک شبی است. در این اندیشه بودم که بروم و یک عدد سلفی درجه یک با او بیندازم که متوجه شدم کسی دور و برش نیست. غمگین شدم که کسی مارک نافلر را تحویل نمی‌گیرد بعد فکر کردم از روی کلاه و قامت و شلوار وقتی صورت طرف را ندیدی شاید اشتباه حدس زده باشم. البته که او بیسیست گروه بود.

درها باز شد و یکی‌یکی رفتیم تو. جوانی دفترچه‌ای بی‌کیفیت می‌فروخت شامل یک مشت عکس و متن ترانه‌ها. معلوم نبود چرا عده‌ای ۲۵ دلار می‌خریدندش. یکی هم دکه‌ای زده بود و تیشرت و کلاه و از این دست اقلام می‌فروخت. مسئول کالاهای تبلیغاتی دیلن احتمالن سن و سال حاضرین را بد تخمین زده بود که آن طرح‌ها آنجا موجود بود با این حال عده‌ای چیزهایی خریدند که هیچ وقت نپوشند.
با اینکه هنوز عده‌ای جاگیر نشده بودند برنامه راس ۸ شروع شد. صحنه به سبک کاباره‌های (کلاب) قدیمی آمریکایی طراحی شده بود و با تمام شدن هر آهنگ چراغ‌ها خاموش می‌شد و با آهنگ بعدی نورپردازی تغییر می‌کرد.
سه مدل بلیط فروخته شده بود. ۲۰۰، ۱۵۰ و ۹۹ دلار. همه ردیف‌ها حداقل تا جایی که من دیدم پر بود و اغلب خیلی آرام به شنیدن آهنگ‌ها مشغول بودند.

صحنه سنگین بود و همه چیز در مرکز جمع میشد. مرد قدکوتاهی با کت بلند و شلوار مشکلی و پیراهن سفید. کلاهی که سالهاست به سر دارد و با کمترین میزان تحرک روی صحنه و تعامل با حاضرین. از میکرفن خیلی دور نمی‌شد. هر از گاهی ۳ قدم به راست میآمد و دست چپش را به پایین کمر تکیه می‌داد. سری به روی جمعیت تکان میداد و دوباره پشت میکرفن بزرگش می‌رفت.
زمانی که پشت پیانو می‌نشست سرحال‌تر بود و پاهایش را می‌دیدی که می‌رقصند.
کنار دستش چندتایی هارمونیکا گذاشته بود و هر بار می‌رفت انگار که باید فکر کند کدام را بردارد یکی را انتخاب می‌کرد.
صدایش سرحال بود. اما به تنظیم آهنگ وفادار نبود. از چنیش و ترکیب سازها البته می‌شد حدس زد.

اهمیت باب دیلن برای ایرانی‌ها از آنجایی آغاز می‌شود که برخی هنوز او را باب دیلان خطاب می‌کنند و در کل فکر می‌کنند که آدم خفنی است. البته کم هم خفن نیست بیش از ۴۰ سال فعالیت هنری کرده و بیش از ۵۰۰ آهنگ نوشته و خوانده.
کسی که کم اسم و افتخار ندارد و نمی‌شود فهرستی از آن تهیه کرد. فردی که ترانه‌هایش الهام‌بخش بسیاری از مبارزان راه آزادی بوده اما در عین حال آهنگ neighborhood bully را هم در کارنامه دارد که به‌نوعی دفاعی از دولت اسرائیل است.
کسی که در این سالها به قول خودش هرکاری کرده تا تصویر ذهنی مردم از خودش را بکشند و حتی در کتابش نوشته که عمدا آهنگ بد می‌سازد. او که هیچ وقت زیر بار این نرفته که سخنگوی نسلی بوده و آنقدر به این مسئله حساس است که وقتی درباره‌ی رفتنش به اورشلیم و عکس در کنار wailing wall از او سوال کردند گفت که هر چه دلتان می‌خواهد به من بگید اما نگید که من سردسته بلندمرتبه و سخنگوی یک نسل هستم.

جناب دیلن در شب گذشته نشان داد که خیلی اهل نوستالژی نیست. بطوریکه بیش از نیمی از سِت‌لیست ۱۹ آهنگی دیشب از ۳ آلبوم آخرش انتخاب شده بود. و این داستان برای بعضی اصلن خوشایند نبود.

خاصیت بین‌المللی جناب دیلن این است که اگر مثل خانم کنار دستی من از او خوشت هم نیاد و در حین کنسرت ۴ خمیازه بکشی باز هم آنجا هستی. البته یک دلیل علمی دیگر هم این است که زن و شوهرها عمومن کاتولیک هستند. یعنی از زمانی که با هم ازدواج می‌کنند تا زمانی که قرار است مرحوم شوند همه‌جا با هم می‌روند و همه کار را با هم می‌کنند و اصولن یک چسبندگی غریبی بینشان موجود است.

مردم دیوانه‌اند و زمونه غریبی است
منم گیر کردم و از رده خارج‌ام
قبلا اهمیت می‌دادم اما الان دیگه اوضاع فرق کرده…
شروع کنسرت با یکی از بهترین آهنگ‌های سال‌های اخیر او بود: «اوضاع فرق کرده» که سال ۲۰۰۰ جایزه اسکار گرفت.

اعضای گروه او عبارت بودند از:
چارلی سکستون (لید گیتار)
استو کیمبال (ریتم)
تونی گارنیر (باس)
دانی هرون (مولتی) – چنگ – کیبورد – ویولن
جورج ریسایل (درامز)

سِت‌لیست کامل هم به شرح زیر:

۱. Things have Changed
۲. She Belongs to Me
۳. Beyond Here Lies Nothin›
۴. Workingman’s Blues #2 – اولین آهنگی که حاضرین نسبت به آن ابراز احساسات بیشتری کردند
۵. Waiting For You
۶. Duquesne Whistle
۷. Pay in Blood
۸. Tangled up in Blue – اتمام آهنگ با یک هارمونیکای خوب و یاد انته که آقاجان بیشتر تمرین کن اینارو برای ما هم بزن
۹. Love Sick
۱۰. (High Water (for Charley Patton
۱۱. Simple Twist of Fate
۱۲. Early Roman Kings
۱۳. Forgetful Heart
۱۴. Spirit on the Water
۱۵. Scarlet Town
۱۶. Soon After Midnight
۱۷. Long and Wasted Years
این را خواندند و همگی تند از صحنه بیرون رفتند. ما هم هی دست می‌زدیم و عده‌ای خواهان یکی بیشتر بودند تا اینکه نوبت به آنکور رسید.
۱۸. All Along The Watchtower
۱۹. Blowin› In The Wind
آهنگ پایانی مراسم بود که چندباری هم به رسم تقاضای مرغ سحر برایش داد کشیده بودند و البته با تنظیمی بسیار متفاوت و با لحن گفتاری خوانده شد و خلاص.

خط ۱۶ به سمت شهر و کلی آدم که چپیدیم در قطار که برویم خانه‌هامان.

Advertisements
دسته‌ها:موسیقی برچسب‌ها: ,
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: