خانه > موسیقی > در ۶۵ سالگی دیوید بویی

در ۶۵ سالگی دیوید بویی

دیوید بووی به همراه همسر و فرزندش در کنفرانس خبری در آمستردام – 1974 – Photograph: Gijsbert Hanekroot/Redferns

کلیشه ای هست مبنی بر اینکه وقتی یک ستاره موسیقی راک به سن 65 سالگی می رسد، زمان بازنشستگی اش فرا رسیده، اما برای دیوید بووی که به تازگی مرز 65 سالگی را رد کرده تقریبا اجتناب ناپذیر است. به عکس های او در دهه ی 70 نگاه کنید، زمانی که کوکایین نابودش کرده بود، زمانی که رژیم غذایی اش فلفل قرمز و شیر بود و زمانی که آنقدر وحشت زده بود که ادرار خود را در یخچال نگه داری می کرد مبادا کسی آن را بدزدد.

این اضطراب و ترس اما همه اش از مخدر نبود، فضایی بود که او در دهه ی 70 تجربه اش می کرد، فضایی که منجر به خلق آهنگ » مردی که دنیا را فروخت» شد و با «هیولاهای مهیب» در دهه ی 80 تمام شد. کسی که در ملاء عام می سوزد، سوختنش چندان دراز نمی پاید.

اینگونه است که با توجه به همه ی شرایط سخت نمی توان به نیم بازنشستگی او خرده گرفت: آخرین آلبومش را 2003 ساخته و در اکثر اوقات در دهه ای که گذشت حضوری گاه و بی گاه در مجامع عمومی داشته است. او یک عمل جراحی اورژانسی را نیز به خاطر گرفتگی رگهای قلب از سر گذرانده و هر روز شایعه ای درباره ی میزان سلامتی اش به گوش می رسد.

ناخوش یا سرحال، آنقدر در زندگی اش کار کرده و خوب و اثرگذار بوده که کمتر کسی را می توان با او مقایسه کرد. او بی شک یکی از ستاره های درخشان عالم موسیقی پاپ است.

می توان بابت نبود موسیقی های جدیدی از او ناله کرد، اما انگار که غیبت او به طور عجیبی کاملا درست به نظر می رسد. پیش از بازنشستگی او نیز مثل خیلی از ستاره های موسیقی راک مسیر رقت باری را طی می کرد: اعلان برنامه ای کرد و آهنگ های محبوبش را به فراخوان گذاشت، اما بد و ضعیف در سال 2002 آنها را اجرا کرد و نیمی از بهترین هایش را بدون اجرا گذارد. پراگماتیسم پل مک کارتنی و ایگی پاپ چندان برای همه مرسوم نیست و رویکردهای دیروز دیگر چندان به کار امروز نمی آیند.

با این حال او هنرمند آوانگاردی است که بهترین های خود را بین دهه ی 60 و 70 ساخته و در ترانه هایی مثل » تمام رفقای جوون» وجه همرهنگ نشدنش با جامعه را نشان داده، بووی در عین حال هیچ وقت از نوستالژی حرف نزده، همیشه از حال گفته و حتی آینده.

علاوه بر اینها او همیشه رابطه ی صمیمانه ای با مخاطبانش داشته و در عین گوشه گیری همیشه در جستجوی برقراری پیوندی عمیق و عاطفی با مخاطبانش بوده، گوشه گیری زیادی که حتی وقتی در سال 1972 و در پایان کنسرتش گریه کرد و گفت » شما تنها نیستید، دستهاتون را بهم بدید، شما معرکه اید» ، خیلی ها گفتند نقش بازی کرده.

بووی از اولین افرادی بود که از اینترنت استفاده کرد، با این حال هیچ وقت نتوانست با رسم و رسوم ستاره های قرن 21 همساز شود، دوره ای که موسیقی بیش از هر چیز همچون کالایی صنعتی شده و تلویزیون و شبکه های اجتماعی مثل توئیتر جایی است که هنرمندان در آن حضور دارند. موسیقی راک اخیرا از دنیای 360 درجه ی ارتباط با مخاطب خارج شده، دنیای که به نظر برای پیوند بهتر هنرمند و مخاطبانش کارساز و موجب نمایش ظهور افراد حقیقی در پشت سر افسانه هاست. با این حال دیوید باکلری بیوگرافی نویس بووی معتقد است که » اسطوره، طنینی به غایت پرکشش دارد که ورای هر گونه تلاش برای اثبات وجود خویش است…جذبه ی او در بستر نسل افسانه ای اش خوابیده است.»

نویسنده: آلکسیس پتریدیس – گاردین

دوم

دقیقا 5 سال پیش و در 60 سالگی بووی مطلبی از بی بی سی که به همین مناسب نوشته شده بود را برای روزنامه شرق ترجمه کردم. خواندن دوباره ی آن شاید بد نباشه.

60 چیز درباره ی دیوید بووی

جودی تامپسن

دیوید بووی در عالم هنر و خصوصا موسیقی نام بزرگی است و این مقاله نیز به مناسبت 60 ساله شدن وی نوشته است .

کودکی

1-      دیوید بووی ( دیوید رابرت جونز ) در هشتم ژانویه 1947 در بریگستون لندن متولد شد. سالروز تولد او مطابق با سالروز تولد الویس پریسلی است .

2-      دیوید و خانواده اش زمانی که او شش سال داشت به منطقه ی براملی نقل مکان کردند .

3-      او در دبیرستان فنی براملی تحصیل کرد، که امروزه نامش به رانوز وود تغییر پیدا کرده است .

4-   پیتر فرامتون، نوازنده ی راک گیتار، از دوستان دیوید در مدرسه بود و پدرش نیز رییس بخش هنر. اینگونه بود که پیتر و دیوید بارها در دوران تحصیل به نوازندگی گیتار با یکدیگر می پرداختند .

5-   در یکی از روزها جورج آندروود که از دوستان بووی بود و با هم بر سر دوستی با دختری در مدرسه رقابت می کردند، مشت محکمی به چشم بووی می زند و به خاطر همین مشت، مرمک چشم راست دیوید بووی برای همیشه کمی گشادتر می شود .

6-      دوستی آندروود و بووی ادامه پیدا کرد و بعدها نیز بووی برای طراحی جلد آلبوم های اولیه اش از آندروود استفاده کرد .

7-      بووی در هنگامی که 12 سال داشت، نوازندگی ساکسیفون را آغاز کرد .

پیش از شهرت

8-   بووی در سال 1964 اولین تک آهنگ خود را ( در غالب دو تک آهنگ ) به نام » لیزا جونز » و » لویی لویی برو خونه » زمانی که در گروه دیوید جونز و پادشاه زنبورها بود، ارائه کرد .

9-      او بعدها نام خواندگی خود را به » بووی » تغییر داد تا با » دیوی جونز » گروه پاپ راک آمریکایی The Monkees اشتباه گرفته نشود .

10-   فامیل » بووی » (Bowie ) که بر وزن » جووی » (Joey ) است و مانند آن تلفظ می شود .

11-  او در 17 سالگی در مقام دفاع از » جمعیت پیگیری از بی عدالتی در قبال مو بلندها » با تلوزیون بی بی سی مصاحبه کرد و از اینکه » مردانی که تو را در خیابان می بینند و همچون یک زن با تو برخورد می کنند » شکایت کرد .

12-  در حدود سال 1967 بووی آهنگی برای پل نیکولز که در سریال کمدی » فقط دوستان خوب » به کارگردانی » جان سولیوان » بازی می کرد نوشت. نیکولز بعدها این آهنگ را تحت نام مستعار » اسکار » ضبط کرد .

13-   او بعد از مدتی نوازندگی در کلاب های شبانه و گروه های مختلف اولین آلبوم خود با نام دیوید بووی را در سال 1967 روانه ی بازار کرد.

14-  او همچنین در سال 1967 تک آهنگ » خنده های کوتوله » را روانه ی بازار کرد که بسیاری از طرفداران او معتقدند که بدترین آهنگی است که تا به حال خوانده .

15-  هنگامی که وی برای تور جهانی خود در سال 1990 از طرفدارانش خواست تا آهنگ هایی را که دوست دارند در کنسرت بشنوند از طریق تلفن اعلام کنند، » خنده های کوتوله » بیشترین درخواست را داشت که البته بووی آن را اجرا نکرد .

دوران ستاره شدن

16-   آلبوم » عجایب فضایی » اولین آلبوم وی بود که در انگلستان منتشر شد و بی بی سی از این آلبوم برای فرود در ماه استفاده کرد .

17-  شخصیت داستانی » میجر تام » در سه آلبوم وی به نامهای » عجایب فضایی » ( 1969 )، » خاکستر به خاکستر » ( 1980 ) و » سلام مرد فضایی » ( 1996 ) دیده می شود .

18-   اولین آهنگ بووی که در آمریکا به رتبه ی 1 دست یافت، آهنگ » شهرت » بود که با همکاری جان لنون آن را نوشته بود .

19-   در سال 1973 و بر روی جلد آلبوم » پین آپس » عکس دیوید بویی را در کنار مدل معروف آن زمان توئیبلی ( لزلی هنربی ) مشاهده می کنیم .

20-  در حوالی زمانی که دیوید بووی بر روی آلبوم » آمریکایی های جوان » کار می کرد، تشکیا دهنده ی گروه » چیک » ( نایل راجر ) برای نوازندگی گیتار به بووی پیوست، که البته در آن زمان همکاری آنها قطع شد و او بر روی هیچ قطعه ای کار نکرد .

21-   راجر اما بعدها، در سال 1893، تهیه کننده ی پرفروش ترین آلبوم تمام دوران کاری دیوید بووی، یعنی آلبوم » بیا برقصیم » شد.

22-   تا به حال حدود 140 میلیون نسخه از آلبوم های دیوید بووی در جهان فروش رفته است .

23-  بووی در نظرسنجی اخیر شوی فرهنگی تلویزیون بی بی سی در مقام چهارم بزرگترین نمادهای زندگی در بریتانیا شناخته شد. در بالای سر او به ترتیب از اول سِر دیوید آتنبرو، موریسی و سِر پل مک کارتنی قرار دارند.

کارهای نمایشی

24-  در سال 2004 و در کنسرتی که بووی در اسلو برگزار کرد آب نباتی را به سمتش پرتاب کردند و به چشم او اصابت کرد . وی در آن زمان به تماشاگران به تندی پرخاش کرد، ولی بعد معذرت خواست .

25-  » تونی بزیل » طراح گروه رقص بود که دیوید بویی برای تور » سگهای الماس » در سال 1974 از او استفاده کرد. وی بعدها نیز و در تور » عنکبوت شیشه ای » بووی در سال 1987 با او همکاری کرد .

26-  در 1970، وقتی که بووی گروه » هایپ » را تشکیل داد، اعضای گروه لباس قهرمانان داستانها را بر تن می کردند و به هر کجا که برای کنسرت می رفتند با جملات و رفتار خود مردم را متعجب می کردند .

27-  نیکولاس روگ کسی بود که اولین نقش اول سینمایی را به بووی پیشنهاد کرد. اینگونه بود که بووی در سال 1976 نقش غریبه ای مستاصل و آواره را در فیلم » مردی که به زمین سقوط کرد »  بازی کرد .

28-   بووی در یکی از اپیزودهای سال جاری ( به عنوان گوینده ی مهمان ) سریال انیمیشن کمدی » اسپانچ باب اسکوئر پنتس » حرف می زند .

29-   بووی همچنین در فیلم لابرینت ِ جیم هنسن در نقش جرت، پادشاه جن زده ایفای نقش کرد .

30-   او همچنین در سال گذشته و در فیلم حیثیت (The Prestige ) اثر زیبای کریستوفر نولان، در کنار هوگ جکمن و اسکارلت یوهانسن ظاهر شد .

31-   بووی در سال 1969 گروه میم خود به نام، فدرز (Feathers )، را راه اندازی کرد و به اجرای کارهای تجربی دسته جمعی پرداخت .

32-   بووی همچنین در فیلم آخرین وسوسه ی مسیح اثر مارتین اسکورسزی در نقش فرمانده ی رومی جولیا ظاهر شد .

33-  در میان بدترین نقشهای سینمایی وی می توان به نقش شارک در کمدی » ریش زرد » اثر » مل دمسکی » و کارآگاه مرموز اف.بی.آی با نام فیلیپ جفری در فیلم تویین پیکز : آتش با من قدم بزن اثر دیوید لینچ اشاره کرد .

زندگی شخصی

34-   بووی بر اساس بیشترین منابع گزارش شده 178 سانتیمتر قد دارد .

35-   بووی در سال 2000 مقام ارشد اعطایی از جانب ارتش برتانیا و همچنین مقام شوالیه در سال 2003 را رد کرد.

36-   او در سال 1992 با یک سوپر مدل سومالیایی به نام آیمان ازدواج کرد و صاحب دختری به نام آلکساندریا زهرا جونز است که در سال 2000 به دنیا آمده است .

37-   آیمان برای احترام به بووی یک خنجر (Bowie knife ) را بر روی قوزک پایش تتو کرده است .

38-   برادر ناتنی بووی به نام تری که به بیماری روانی نیز مبتلا بود در سال 1985 خودکشی کرد .

39-   شخصیت تری الهام بخش آهنگ های » علاءالدین عاقل «، » تمام دیوانه ها «، » برادران بیولِی» و » اونها میگن بپر » بود .

40-   در سال 2004 بووی به خاطر گرفتگی سرخرگ متحمل یک عمل جراحی قلب در آلمان شد .

بووی موسیقیدان

41-   بووی تهیه کننده ی( یکی از دو تهیه کننده ) بهترین آهنگ های آلبوم » مبدل » اثر » لو رید » ( موزیسین آمریکایی سبک راک ) در سال 1972 بود .

42-  آهنگ » زیگی اسرادوس » بووی درباره ی » وینس تیلور » ( خواننده ی راک اند رول انگلیسی )بود، که آهنگ معروف » کادیلاک مدل جدید » را نوشته است که بعدها نیز توسط گروه The Clash بازخوانی شد .

43-   بووی در سال 1969 نسخه ای از آلبوم » عجایب فضایی » خود را تحت نام » پسر تنها، دختر تنها » در ایتالیا منتشر کرد .

44-   آلبوم «مستاجر» بووی که در سال 1979 ارائه شد، دوباره نویسی وارونه ای از » تمام شیک پوش های جوان » خودش بود .

45-  او تا به حال در 10 گروه موسیقی به نام های The Konrads, The Hooker Brothers, The King Bees, The Manish Boys, The Lower Third, The Buzz, The Riot Squad, The Hype, Tin Machine and Tao Jones Index فعالیت کرده است که در بعضی از آنها نام مستعار داشته است .

46-   آهنگ » مردی که دنیا را فروخت » توسط Lulu و نیروانا بازخوانی شده است .

47-  » بینگ کرازبی » ( بازیگر و خواننده سرشناس آمریکایی ) آخرین تک آهنگ خود را در سال 1977 که آهنگی مخصوص جشنهای کریسمس بود، به نام » پسر بچه ی درام نواز » را در یک همکاری دونفره با بووی منشر کرد.

48-   بووی در سال 1993 موسیقی سریال تلویزیونی » بودای حومه ی شهر » که بر اساس رمانی از حنیف قریشی ساخته شده بود را نوشت .

49-  دیوید در سال 1974 نوازندگی ساکسیفون (به عنوان نوازنده ی مهمان ) آهنگ » شناختن او ، دوست داشتن اوست » از آلبوم » الان ما شش ساله هستیم » اثر گروه » استیلی اسپن » را انتخاب کرد .

50-    او در گروه دیامون داگز تقریبا هر سازی می زد، به عنوان مثال ریف های مشهور قطعه ی «ربل ربل» را بووی نواخته است .

فعالیت های متفرقه

51-  بووی یکی از مهمانان برنامه شوی موسیقی تلویزیون مستقل  » مارک بالن » در سال 1977 بود. که البته مارک بالن ( خواننده، ترانه سرا و نوازنده ی گیتار انگلیسی ) چندی پس از آن در یک تصدف رانندگی در جنوب غربی لندن درگذشت.

52-   » استیو استرنج » ( خواننده پاپ انگلیسی ) که اخیرا در برنامه تلویزیونی » سلبریتی سیسورهند » ( برنامه ی خیریه ) شرکت می کند در موزیک ویدیوی » خاکستر به خاکستر » بووی در سال 1980 شرکت کرد.

53-   دو گروه محبوب بووی از گروه های موسیقی که در حال حاضر مشغول به کار هستند، گروه های راک کانادایی و آمریکایی » Arcade Fire » و » TV On The Radio » هستند .

54-   بووی به عنوان خواننده ی پس زمینه در آهنگ » چیزهایی که قبلا جور دیگر بودند » اثر » مری هاپکین » با تهیه کنندگی سر پل مک کارتنی شرک کرد .

55-  در حدود یک دهه پیش از گروه تاثیرگذار و پرکار آلترناتیو راک و اسکاتلندی » دوقلو های کوکتو «( 1997-1982)، بووی در آلبوم Low ( 1976 ) از یک زبان کاملا خود ساخته استفاده کرده بود .

56-   چهره ی بووی بر روی جلد تمام آلبوم هایش به جز آلبوم » بودای حومه شهر » که در انگلستان منتشر شد دیده می شود .

57-  از دیوید بووی در دو آهنگ نام برده می شود. اول، در آلبوم » قطار سریع السیر اروپا » اثر گروه » کرفت ورک» ( ملاقات دیوید بووی و ایگی پاپ ) و دومی در «بکساید» اثر » استرابز» ( پسری بر روی عرشه ی شعله ور کشتی، پشت به دکل ایستاده است، چرا که به اندازه کافی جرات ندارد که تا زمانی دیوید بووی رد نشده، رویش را برگرداند )

58-  در سال 1977 دیوید بووی گروه جدید خود را منحل کرد ( هنوز هم منحل است ) و تک آهنگ » دروغ گفتن ها » را به صورت اینترنتی و از طریق وب سایت شخصی اش منتشر کرد و در سال بعد ISP بووی نت را راه اندازی کرد .

59-  نقاشی، حجاری کردن و نوشتن از فعالیت های بووی در زمان فراغت است و هنرمندان محبوب وی » تینتورتو «( 1518-1594 – نقاش معروف ایتالیایی )، » جان بلانی » ( نقاش اسکاتلندی )، » اریک هکل » ( 1970-1883 – نقاش آلمانی )، پیکاسو و » مایکل ری چارلز » ( 1967- نقاش آفریقایی آمریکایی ) است .

60-   بووی در حال حاضر صاحب یک مرکز ارزشیابی هنری دانشجویان در انگلستان است

 آلبومی از عکس های بووی را اینجا ببینید.

Advertisements
دسته‌ها:موسیقی برچسب‌ها:
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: