برای خودم

برای خودم

نامه های افراد مشهور به جوانی شان

استفان کینگ – ژوئن استفان کینگ2010

به خودم

من از سال 2010 برایت می نویسم، زمانی که به سن مضحک شصت و دو سالگی رسیده ام و می خواهم به تو نصیحت ساده ای بکنم.  تنها چهار کلمه: از مخدرهای روان گردان دوری کن. تو استعداد زیادی داری، و می توانی با داستانهایت انسان های بیشماری را شاد کنی، اما متاسفانه استعداد این را هم داری که یک معتاد بی سر و پا  بشوی. اگر به این نامه اعتنایی نکنی و آینده ات را تغییر ندهی، حداقل ده سال از عمرت – از سی تا چهل سالگی ات– در کسوفی تاریک گرفتار می شوی و انسان های زیادی را ناامید می کنی و نمی توانی به آنچه دوست داری دست یابی. همچنین ممکن است به دلایل مختلف خیلی زود بمیری. لطفی در حق خودت بکن و از دنیایی پربار و روشن لذت ببر. یادت  باشد که مقاومت در برابر هوس نیز همچون عشق، قلب را قوی تر می کند.

پاک بمان

ارادتمند

امضا

  —

جن هکمن

جن- –

هی یاور. چته ؟ چیه که هی تو اداره ی پست پرسه می زنی و با تازه استخدام شده ها واسه پیوستن به ارتش حرف می زنی؟ نیروی دریایی انتخاب خیلی خوبیه، اما وقت هم زیاده و تو هم یه بچه روستایی هستی. اول مدرسه را تموم کن.جن هکمن

بعد از اینکه عکسی از بازیگری ارول فلین دیدی به مامانت چی گفتی؟ خودت چی فکر می کنی؟  به هر حال، اگه تصمیم گرفتی که یک بازیگر بشی، به احتمال زیاد همسایه ها تو را از این کار منع می کنن.

راهنمایی های ایو  تو مدرسه شاید ارزش شنیدن داشته باشه. نصایح او در خصوص همینگوی و خواندن کلاسیک ها و کاربرد ایده های آنها می تونه برات مفید باشه.

اگه تصمیم گرفتی که واحد بازیگری برداری، شاید بهتر باشه به جای هالیوود به نیویورک فکر کنی. این یکی ساده تره. ها ها

امضا

 —

  جیلین اندرسون

به جیلین

اگر بخواهی یک چهارم از عمرت را به دیگران فکر کنی به جای اینکه ببینی از چه چیزهایی متنفری، یا چقدر از زندگی رضایت داری و چه چیزهایی می تونن به پیشرفت سریعت کمک کنن، تو کاملا خودآزاری داری. یک چیزی که در بازی زندگی یاد گرفتم، هر  جیلین اندرسونچند دیر این بود که آدم می تونه به طور موثری احترام به نفسش را با پیش بینی امور بالا ببره. بنابراین به نظرم تمام تعطیلات تابستونت برو و برای بی خانمان ها خونه بساز. کریسمس ات که برای توزیع غذا در خانه های خرابه می گذره و عید پاک برای کودکان مبتلا به سرطان داستان می خونی . 4 ماه از 16 سال زندگیت را صرف انسانیت کن به جای غرق شدن در خودت. کار سختی نخواهد بود. عسل من، افق دیدت را گسترش بده، دنیای تو خیلی بزرگ تر از اون چیزی است که فکر می کنی. عاشق خودت باش، به دیگران فکر کن و سپاسگذار باش. عاشقتم، به تو ایمان دارم، و عمیقا بهت احترام می گذارم.

امضا

پ.ن: از رویاهات پیروی کن، نه از دوست پسرهات.

 —

جیمز بلوشی

به جیمی 16 ساله

می دونم که الان در زندان شهر نشستی و تا سه روز دیگه هم اونجا هستی، چرا که قاضی نولان می خواد تو را به دادگاه نوجوانان ببره. احساس تنهایی داری( آدم ها هم غیر عادی نگاهت می کنند )،احساس  ناامیدی، پوچی و تلخی، خیلی بیشتر از وقتی که به جمله ی «چیزهایی هست که انجام ندادی» فکر می کنی…اما ما هر دو می دونیم که تو می تونی جیمی. نگران نباش ، تو به هیچ کس صدمه نزدی. این یک  جرمه که قربانی نداره . خیلی بی ارزشه. می دونم حس می کنی که قربانی را دوست داری. اگه یک ذره بیشتر دقت کنی، می بینی نیازی نیست این همه راه بری تا دیده بشی.

تو واقعا تفاوت بین جلب توجه مثبت و منفی را نمی دونی، غیر از اینه ؟ من حتی می دونم که والدین و خانواده ی تو جوری باهات رفتار می کردن که دوست داشتی اصلا نباشی، فوتبال هیچ وقت اون مقبولیتی را که دوست داشتی برات نیاورد به خاطر اینکه هیچ وقت نتونستی اون توپ لعنتی را درست حمل کنی، کشتی هم نتونست اون مقدار توجه کافی را به تو بده چون همیشه با یکی بالاتر از خودت کشتی گرفتی و اونا همیشه کاری می کردن که بازنده باشی. همیشه احساس کردی که چقدر احمقی و اون قدر مطالعه نداری که بتونی تو کلاس صحبت کنی، تو یه ذره مبتلا به خوانش پریشی[i] هستی و حتی وقتی استخر می ری کثیف به نظر می رسی. اما جیمی، گوش کن به من: تو وجود داری و زندگی می کنی. و همه اینو خواهند فهمید بعد از اینکه تو دبیرستان بازی لوتر بیلز را انجام بدی. این نقطه ی آغازی برای تو خواهد شد. تو دیگه هیچ مشکلی نخواهی داشت که مورد توجه دیگران قرار بگیری و در نهایت به اون توجه مثبتی که نیاز داری می رسی.

به من اعتماد کن، حتی  زمانی که از خودت متنفری و دلت می خواد ناپدید بشی، تو به زودی بر تمامی این مشکلات و احساسات غلبه می کنی. تو در چهار سال آینده معلمین خیلی خوبی خواهی داشت، ریچارد هولگیت در کالج دوپیج کاری می کنه که تو اولین قدم های مهم زندگی ات را برداری. همه چیز بهتر خواهد شد زمانی که در بالکن هتل دوکاپ در سنت آنتیبیس هستی و برای اولین بار رفتی اروپا برای نمایش فیلمت. و من نمی دونم چه چیزی درباره ی زنها به تو بگم به غیر از اینکه اونها زیبا و بامزه اند، اما تو نباید با هر کسی که باهاش می خوابی ازدواج کنی. خیلی برات گرون تموم میشه.

موفق باشی

امضا

جیم آینده

 —

آلیس کوپر

دخترهای مزخرف برای پنج ماهی جالبند…چشمهات را باز کن و دنبال دخترهای خوب باش. اینجوری دنیا و آخرت را نصیب خودت خواهی کردی.

پ.ن: قواعد یاردبردز[ii]

پ.ن2: فکر می کنم قهوه خیلی می تونه بهت کمک کنه، شاید ستاره ی  شانست باشه بعضی وقتها.

آلیس کوپر

جان واترز

5 آوریل 2010

جان

الان عصبانی هستی از اینکه یه روزی پیر می شی،( 64) شصت و چهار سالت می شه و پیر شدن اصلا جذاب نیست، » مسخره است»

این مثل….چرخ نخ ریسی می مونه

امضا

 —

ساندرا برنهارد

آی دختر

آره، تو لاغر و دراز با اون نیم کت جیری که تنت کردی.

کجا داری فرار می کنی؟ آخر راهروی دبیرستان سگووارو در اسکاتسدیل آریزونا، و می ترسی از اینکه بچه ها مزاحمت بشن؟ می فهمم و تو را سرزنش نمی کنم. اما یه روزی آنها سرزنشت خواهند کرد و می بینی که هیچ اتفاقی هم نیفتاد.

تو با این موهای وزوزی و شکمت که از بالای شلوار جینت معلومه واقعا خوبی. مثل سیمی می مونی که توش جریان برق هست، جرقه ای که آماده است تا آتش بزنه. پر شدی از رویاها و فانتزی ها و هیجانات بی پایانی که برای آینده ی خودت ساختی. نشستی تو اتاقت، و به در و دیوار اتاقت کاغذدیواری های ستاره شناسی زدی، پوسترهای سیاه، ضبط صوت خودت را هم که داری، وقتی در رختخواب سرخ پوستی ات می شینی و به جانی میشل و کرول کینگ و کت استیونس گوش می دی حس می کنی داری روی سایه های ماه راه می ری، دشتی بیرون از پنجره هست و هزاران سفر در انتظار تو.

آرزوی استقلال، تحسین، عشق و شادی داری.

صبور باش، سندی کوچوی من، صبوری کلید خوشبختی است.

آروم بشین و به تمام چیزهای خوبی که می گن گوش کن.

در اول شاید به نظر برسه که اونها بی فایده اند، اما برای اینکه صبوری خودت را بسنجی بد نیست.

هیو جکمن

هیو

فقط یک لحظه فکر کن، می خوام یادداشتی به تو بدم و بگم که چه جوری هستی و بهت بگم که تو موفقی!!! زمانی میاد که دوران دست فروشی در ایستگاه اتوبوس تموم شده. در حقیقت تو در چند سال آینده معشوقت را پیدا می کنی و می فهمی که چرا هر بار آهنگ » معشوق پنی» لایونل ریچی را گوش می دادی گریه می کردی.

حتی این جوشهای روی پیشانی ات هم از بین می رن، اما احتمالا نه اونقدر زود که تو توقع داری. و تو به محض این که برادرت،رالف، خونه را ترک می کنه، به اتاق بزرگتری می ری.

شاید در حال حاضر مهم ترین چیز دور از دسترس به نظر بیاد …اما من چیزهایی بهت می گم که امیدوارم بهت کمک کنه. نمی خوام چیزهایی بهت بگم که تعجبت را برانگیزه هر چند ممکنه کمی حرفام مبهم باشن.

اتفاقات اون جوری که تو تصور می کنی پیش نمی ره. می دونم که تو هیچ ایده ی روشنی از این که می خواهی در زندگی ات چی کار کنی نداری، و می دونم که این داره دیوونه ات می کنه… خصوصا این که هر روز داری در این باره از خودت سوال می کنی. اما زمانی که این سوالات را می پرسی تنها لبخند بزن و بگو «ایده ای ندارم…اما به محض این که بفهمم برمی گردم و انجامش می دم».

باور کن خیلی از چیزهایی که اتفاق می افته باعث تعجبت خواهد شد…و این خیلی بهتر از خیال پردازی های بی مهابای توست.

زندگی عاشقانه ؟ (علامت خطر) تو زن فوق العاده ای را ملاقات خواهی کرد و انتخاب این که باهاش ازدواج کنی ساده ترین کار دنیاست. اما تنها به درونت گوش کن. یک لیست تهیه کن…فقط یک لیست… و پنج چیزی که دوست داری انجام بدی و پنج چیزی که در آن خوب هستی را بنویس…آنها تغییر خواهند کرد، اما یه روز همونی می شه که می خواهی… و این می شه راه تو…اما به نوشتن این لیست همیشه ادامه بده تا بفهمی که در راه خودت هستی یا نه.

تو آدم سختی هستی…خودت را هل بده…اما مواظب باش… ممکنه از مسیر خارج بشی.

چیزهای زیادی هست که می تونم برات بگم و تو از شنیدنش خوشحال بشی… اما نمی خوام تو را شگفت زده کنم.

تو نعمتهای زیادی در زندگی داری و خیلی بیشتر خواهی داشت… هیچ وقت فراموش نکن که نعمت های زندگی از کجا اومدن.

آه.. حدودا ده سال دیگه، یک آهنگ پرفروش میاد که تو دوست داری بهش بگی » ضدآفتاب بمال»…..و خیلی از چیزهایی که می گه درسته، خصوصا وقتی می گه ضدآفتاب بمال !!!

دوستت دارم

از طرف تو

امضا

پ.ن: سهام گوگل را بخر وقتی اختراعش کردند !!!!!!!

آلن کامینگ

 آلن

اول از همه این که تو حق داری. تو حق داری که فکر کنی بعضی ها اشتباه فکر می کنند. تو حق داری که به غریزه خودت اعتماد کنی و برای خودت باشی.

دوم، آروم باش. قبل از این که اینو بفهمی خونه را ترک می کنی و تنهایی زندگی خواهی کرد. انرژی خودت را هدر نده که تلاش کنی زمان زودتر بگذره، چرا که تندتر نمی ره، تا وقتی که یک روزی که اصلا فکرشم نمی کنی بدستش می آری و با تعجب به تمام شبهایی که نگران و منتظر بودی نگاه می کنی و می بینی که چه هدیه ارزشمندی داری. پس لطفا، به خاطر آرامش ذهن کارمایی من هم که شده آروم باش. باشه ؟

تو روزی بسیار خوشحال خواهی بود و زندگی ای خواهی داشت که با آنچه در آن هستی (و حتی برای من سخته که بخوام توصیفش کنم)، فاصله ی زیادی خواهد داشت. با جریان باد همراه شو آلن. خودت را رها کن و در زندگی خودت را سبک حس کن. همه چی درست می شه.

اما درباره ی مسائل مالی این جوری نیست. مسائل مالی واقعا مسخره اند. تو هیچی درباره اش نمی دونی اما الان چیزهایی داره برات اتفاق می افته که پشت سرگذاشتن اون بسیار دردناکه ، پس مثل همه ی انسانهای بالغ دور و برت، با اونها معامله نکن، حبسشون کن و بندازشون در یک جعبه ای درون ذهنت و قفلش کن. وقتی 28 سالت شد، جعبه ی درون ذهنت منفجر می شه و زندگی ات را خراب می کنه. همه چیز تغییر می کنه و خیلی بد و دردناک می شه و زمان زیادی طول می کشه تا بهبود پیدا کنه. اما تو از پسش برمی آیی و این از تو آدم خیلی بهتری می سازه و اونهایی هم که دوستشون داری نفع بیشتری می برند.

تو سکس های زیادی خواهی داشت و احساس سکسی بودن می کنی. نگران نباش. فقط حواست باشه خیلی بهتره خودت فکر کنی که آدم سکسی هستی تا این که دیگران اینو بهت بگن. همه چیز درست می شه.

در سال 1997، در مراسم افتتاحیه ی موزیکال تایتانیک یک نفر را در نیویورک ملاقات می کنی. حالا، من هیچ پشیمونی ندارم آلن. و عمیقا باور دارم که هر آنچه بین( 16) شانزده سالگی و زمان حال تجربه می کنی از تو مرد شاد و خوشحالی در زندگی می سازه، پس چطور می تونم آرزو کنم که یکی از اون اتفاق ها غیر از اونی که رخ داده باشه؟ نام برنامه تایتانیک است. می تونست یه نشانه باشه. از این آدم دوری کن. تو هرگز اونها را عصبانی نخواهی کرد. بعدها یاد می گیری که چطور آدمهای عصبانی را آروم کنی، پس لطفی در حق خودت بکن و از این آدم دوری کن، بذار این اولین کسی باشه که ازش دوری می کنی. اون مرد تلاش می کنه تا تو رو نابود کنه. او نمی تونه، اما تمام تلاش خودش را می کنه.

تو عاشق می شی و عاشقت می شن و مطابق اون چیزی که همیشه فکر می کردی پولدار می شی، و بهترین چیز اینه که همه ی ثروت تو پول نیست. همه چیز مرتب و درست پیش می ره.

معلمی که در مدرسه ی نمایش داری به تو خواهد گفت که تو هیچ وقت بازیگر حرفه ای نمی شی. اون اشتباه می کنه. اشتباه می کنه که اینو میگه، اشتباه می کنه چرا که تو خوب هستی. سعی نکن خیلی به حرفهاش اهمیت بدی.

تو هیچ وقت بچه دار نمیشی آلن. در ارتباطاتت چه با زن و چه با مرد تلاش می کنی، اما بچه دار نمی شی و اشکالی هم نداره. الان تو خوشحال ترین خانواده ای را داری که هر کسی می تونه تصور کنه .

همه چیز همون جوری که باید جلو بره پیش می ره. تو را در 29 سالگی می بینم. لذت ببر.

امضا

 —

کاتلین ترنر

به من شانزده ساله ام

من از چهل سال بعد دارم برات می نویسم. من عاشق شور و اطمینان تو هستم و می خوام بهت بگم که تو درست می گی. فکر می کنی که دنیای تو نابود شده و این ایمنی و امنیتی که الان حس می کنی را از دست دادی. اینو بدون که هم درباره ی شخصیت و هم درباره ی فنون آموزش کلی چیز یاد می گیری. درس هایی یاد می گیری از عشق، وفاداری و عدالت. تو چند چیز احتیاط کن: اجازه نده بذله گویی ات کار دستت بده. سعی کن یادت بمونه که اونچه در همین لحظه اتفاق می افته تنها در همین لحظه اتفاق می افته. سعی کن از قانون «تا پنج بشمار» استفاده کنی، قبل از واکنش نشون دادن، قبل از منفجر شدن تا پنج بشمار.

به تو خواهند گفت که رویاهات پوچ اند و فانتزی های کودکانه. به حرفشون گوش نده، هر چند که خیلی وقت ها درست می گن. به اون چیزی اعتماد کن که می گه رویاهای تو واقعی اند. این کار خیلی سخته، چون تو هیچ راهی نداری که بدونی اونها چی هستند اما به اون لجاجت لعنتی که داری و فکر می کنی غلطه، تکیه کن.

به ارزش عشق پی ببر و بذار اونها هم بدونن که تو می دونی.

تو هیچ وقت کاملا تنها نخواهی بود.

آزادانه اهدا کن بدون این که به هزینه اش توجه کنی، هیچ وقت خیلی زیاد نمی شه.

آخر این که، عاشق خودت باش. هیچ کس یک منتقد سرسخت نخواهد بود. پس به خودت استراحت بده.

باشه ؟

کاتلین ترنر

 گاردین


[i]خوانش پریشی، یا دش‌خوانی Dyslexia) ): نوعی بیماری است که در آن فرد مبتلا در خواندن یا هجی کردن کلمات دارای مشکل است.

[ii] گروه راک انگلیسی که در دهه ی 60 بسیار موفق بود.

Advertisements
دسته‌ها:کتاب, ادبيات, تاريخ, روزانه برچسب‌ها: ,
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: